.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Aktualności Najnowsze VII Pierzawka Gminna

VII Pierzawka Gminna

Email Drukuj

Gmina Gomunice od kilku lat kultywuje zapomnianą już niemal tradycję wspólnego „darcia pierza”.  Impreza ta ma na celu przypomnienie i podtrzymanie staropolskiego zwyczaju, jakim były spotkania mieszkańców wsi  na pierzawkach. Już po raz siódmy mieszkańcy gminy brali udział w Pierzawce, której organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach i Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach. Tradycyjnie, pióra zdarte podczas wspólnej zabawy,  zostają przeznaczone na poduszkę dla pierwszego mieszkańca gminy urodzonego w nowym roku.

Pierwszy raz w roku 2012 darliśmy pióra na poduchę dla Wiktorii, rok później dla Kacperka, w następnych latach dla Karolka, Oli, Antosia, Lenki a tym razem pierwszym mieszkańcem gminy urodzonym w roku 2018 jest Szymonek, syn Państwa Marzeny i Dawida . Ludowymi przyśpiewkami spotkanie umilał zespół Słostowianki, którym przygrywał pan Jan Kowalski oraz  młodzież z gimnazjum. Swoją obecność wykazali również Koło Gospodyń Wiejskich ze Słostowic i Chrzanowic,  Koło Emerytów i Rencistów, młodzież oraz mieszkańcy, którzy nie zawiedli i licznie odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnej zabawy. W darciu pierza pomagał  również Wójt Gminy Paweł Olejniczak.  Pierzawka była okazją do wspólnych śpiewów, dobrej zabawy oraz integracji mieszkańców i to zarówno starszych, jak i młodych. Aby podziękować za pomoc darcie pierza kończyło się zawsze tzw. „wyskubkiem”, na który gospodynie piekły ciasta drożdżowe, smażyły faworki, gotowały żur i kapustę z grochem. Aby tradycji stało się zadość również te specjały staropolskiej kuchni pojawiły się na naszym stole i można było posmakować wspaniałych potraw.  Impreza zakończyła się wspólną biesiadą. Spotkanie dostarczyło wszystkim pozytywnych wrażeń.

Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli przy organizacji przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy.

Poprawiony: poniedziałek, 05 lutego 2018 07:37  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi