.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Aktualności Najnowsze Aktywna wieś Chrzanowice

Aktywna wieś Chrzanowice

Email Drukuj

,,Aktywni w środowisku’’ to nazwa nieformalnej grupy, która zawiązała się przy Filii Biblioteczne w Chrzanowicach. Dzięki funduszom uzyskanym z Mikrograntu na realizację inicjatyw lokalnych, którego   organizatorem jest Centrum OPUS i Gmina Gomunice, postanowili pobudzić do działania wieś Chrzanowice. ,,Aktywna wieś’’ -  taki tytuł nadali swojemu projektowi.

Pierwsze z zaplanowanych działań aktywizujących wieś było spotkanie z grupą seniorów z Łodzi Babcie w locie z Dziadkiem.  Jest to grupa łódzkich pasjonatów literackich, którzy prezentują swoje wiersze i opowiadania w formie występów dla dzieci i dorosłych. Są świetnie zorganizowani - nie tylko sami tworzą teksty, organizują występy, scenografie, ale również szukają dofinansowania. Grupa wydała dotychczas dziewięć książeczek dla dzieci z własnymi utworami, przyozdobionymi dziecięcymi rysunkami, wyłonionymi w konkursie. Na swoim koncie mają wystąpienia w radiu, telewizji śniadaniowej. Już na pierwszy rzut oka widać, że to, co robią, jest dla nich ważne. Dzięki swojej działalności dają więc radość nie tylko dzieciom i dorosłym, dla których tworzą oraz występują, ale i sobie samym. Emanują niesamowitą, pozytywną energią. Działalność grupy, choć rozpoczęła się od pisania opowiadań i wierszy dla dzieci, przez kolejne lata ulegała przeobrażeniu. Początkowo utwory były czytane w przedszkolach, szkołach, czy szpitalach na oddziałach dziecięcych. Z czasem jednak samo czytanie i recytowanie przestało wystarczyć zarówno seniorom, jak i odwiedzanym dzieciom. Latające Babcie z Dzidkiem postawiły więc na formę  przedstawienia. Tworzyły bajkowe inscenizacje, które dzięki strojom, scenografii i magicznej narracji wciągały młodych widzów w opowiadane historie. Goście pokazali dla uczestników dwa przedstawienia. Jedno skierowane do dzieci, a drugie dla dorosłych. Dla dzieci zaprezentowali program ,, Wiosna w zwierzątkowie’’. Dzieci były zachwycone, tym bardzie  że każde z nich na pamiątkę dostało książeczkę. Obiecały, że będą więcej czytać i częściej odwiedzać Filię Biblioteczną w Chrzanowicach.

Bacie w locie z Dziadkiem tworzą nie tylko dla dzieci. Rozpoczęły też występy dla dorosłych, w trakcie których poruszają wiele życiowych zagadnień, w ciekawszej i zabawniejszej formie. Przed naszą publicznością zaprezentowały autorski kabaret ,,Herbatka u Jadźki’’. Nasi seniorzy byli pod dużym wrażeniem werwy ich łódzkich kolegów. Po występie przyszedł czas na warsztaty, podczas których przekazali naszym mieszkańcom wiele cennych uwag jak rozpocząć działalność, jak pisać wnioski, gdzie można pozyskać środki i jak swoje działania promować. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Myślimy,  że grupa ,,Aktywna wieś’’ swoimi działaniami, odniosła sukces bo wyciągnęła emerytów z domów i zachęciła ich do działania.

Następnym  z proponowanych zajęć  były warsztaty rękodzieła. Technika tworzenia z osikowego łyka, to polska tradycja, która powstała w XIX wieku. Całkowicie naturalny, delikatny surowiec z drewna osikowego początkowo wykorzystywano do wyplatania kapeluszy, koszyków, mat czy dywanów. Z każdym następnym dziesięcioleciem powstawały nowe formy, które pozwoliły na stworzenie ogromnej kolekcji wzorów. To doskonała forma relaksu przez kontakt z naturą, którą można poczuć wszystkimi zmysłami. Zajęcia dla osób poszukujących piękna w doskonałości natury.  Odważnych i kreatywnych, pragnących ciągle odkrywać świat poprzez tworzenie rzeczy wyjątkowych i niepowtarzalnych. W trakcie szkoleń każdy ma okazję poczuć artystyczną moc delikatnego osikowego wiórka.  Na naszych zajęciach stworzyliśmy bukiet kwiatów i śmieszną kolorową papugę.  Zgodnie z planem w warsztatach wzięli udział dorośli, ale i dzieci.

W międzyczasie członkowie grupy przystąpili do wyszukania w księgarni internetowej książek, które byłby poczytne w bibliotece. Przy wyborze kierowali się różnymi gustami czytelniczymi. Książki są już dostępne w Filii Bibliotecznej w Chrzanowicach i każdy mieszkaniec może je wypożyczyć.

Malowanie bombek to ostatnie z zajęć zaplanowanych w ramach projektu. Zajęcia poprowadziła firma specjalizująca się w tego typu przedsięwzięciach. Rozpoczęły się one od części teoretycznej. Prowadzący wytłumaczył  uczestnikom jak wygląda cały proces powstania bombki choinkowej. Po tej krótkiej lekcji, każdy otrzymał potrzebne materiały do przyozdobienia własnej. Na szklanych kulach stworzyli unikalne, niepowtarzalne obrazy.  Do dyspozycji były różne kolory samych bombek, jak i brokatów. Każdy mógł wykazać się inwencją twórczą i pomysłowością. Najlepiej wychodziło to najmłodszym uczestnikom warsztatów, ale i starsi radzili sobie bardzo dobrze.

Celem warsztatów była  popularyzacja pięknej tradycji wykonywania ozdób choinkowych. Były to niezwykłe zajęcia rozwijające wyobraźnię i kreatywność, a przy tym dostarczyły wiele uśmiechu  i satysfakcji.  Podczas warsztatów, w ciepłej, przedświątecznej atmosferze uczestnicy przygotowali ozdoby świąteczne, które postanowili przekazać do kościoła w Chrzanowicach, aby pochwalić się efektami swojej pracy. Zawisną one na bożonarodzeniowym drzewkach. Zajęcia dostarczyły  nie tylko radości, ale pozwoliły twórczo spędzić czas.

Celem projektu Aktywna wieś  było budowanie wspólnoty międzypokoleniowej poprzez aktywizowanie i integrację seniorów i dzieci, aktywne i kreatywne spędzanie czasu wolnego, stworzenie przestrzeni w której będą mogli lepiej się poznać, zrozumieć, przekazać doświadczenia, nabyć nowe umiejętności, które niezależnie od ich wieku pomogą aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Witalność i kreatywność młodego pokolenia w połączeniu z doświadczeniem i wiedzą seniorów to świetny sposób na budowanie właściwej komunikacji i poczucia wspólnoty międzypokoleniowej. Aktywizowanie i integracja grupy sprawiło, że dwa pokolenia- seniorzy i młodzież odnaleźli wspólny cel działań, przez co nastąpiło  wzmocnienie więzi społecznych. Wspólne spotkania stały  się zatem okazją do poznania nowych przyjaciół, integracji w grupie, służył wspólnej wymianie myśli, zdań i pomysłów.

Pomieszczeń potrzebnych do realizacji projektu bezpłatnie użyczyła Filia Biblioteki Publicznej, Szkoła Podstawowa  oraz OSP w Chrzanowicach. Przy realizacji projektu pomagali wolontariusze. Ich praca polegała na  przygotowaniu sali do zajęć i jej posprzątaniu po zajęciach oraz  pracach promujących  projekt oraz na wyborze książek zakupionych do biblioteki.

Poprawiony: poniedziałek, 10 grudnia 2018 14:57  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi