.: Gmina Gomunice :.

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Spotkanie z górnikiem

Email Drukuj

Drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej, odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Gomunicach, po to aby spotkać się po raz kolejny z ciekawym człowiekiem, mieszkańcem naszej gminy. Tym razem był to górnik, Pan Tomasz Kułak.

Dzieciaki po raz pierwszy na własne oczy zobaczyły mundur górnika. Szczególnie zainteresowała ich czapka, nosząca nazwę czako. Jest to wysoka czapa z płaskim denkiem, wykonana z tektury i obciągnięta czarną krepą. Z przodu ma godło górnicze. Ozdobiona jest miotełką z ptasich piór. Kolor pióropusza nie jest sprawa obojętną. Zielony zarezerwowany jest dla dyrektorów, biały dla sztygarów, czarny dla górników, a czerwony dla członków orkiestry górniczej. Oczywiście zaprezentowany dzieciom strój to mundur galowy zakładany na specjalne okazję. Uczniowie z uwagą wysłuchali wiadomości o pracy górnika w pobliskiej kopalni węgla kamiennego. Zobaczyli jak wygląda węgiel tam wydobywany i jakie jest jego zastosowanie. Zainteresowała ich również legenda jak doszło do odnalezienia tego cennego surowca oraz informacja o Świętej Barbarze, wybawicielce od nagłej śmierci, patronce górników. Jak podkreślił nasz gość, górnik aby sprostać wymaganiom przyrody oraz realizować wytyczone cele, musi rygorystycznie przestrzegać obowiązujących zasad postępowania, aby nie doszło do wypadku.

Poprawiony: niedziela, 04 grudnia 2011 22:47  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020


Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach realizuję projekt, pt. ,,Kraina wyobraźni’’ dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego


Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach rozpoczęło realizację zadań związanych z utworzeniem pracowni ekologicznej i nauk przyrodniczych pod nazwą „Eko–Świat” w ramach zadania konkursowego „Moja wymarzona ekopracownia”.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Publiczne Gimnazjum w Gomunicach


LOKALS.pl

LOKALS.pl

.


Gmina Gomunice realizuje projekt "Organizacja cyklu spotkań historycznych oraz wmurowanie  tablicy pamiątkowej  z okazji 100-lecia  utworzenia Legionów Polskich na terenie gminy Gomunice"

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestuje w obszary wiejskie  Projekt pn.: "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi